SZAMBO NA DZIAłCE REKREACYJNEJ- PORADNIK

Zakup działki rekreacyjnej to nie tylko intratna forma lokaty kapitału. Do benefitów można także zaliczyć fakt, że zyskujemy w ten sposób miejsce, które możemy urządzić na swój sposób, dbając o każdy detal. Zarówno latem, jak i zimą możemy na niej odpoczywać, spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny. Użytkowanie działki rekreacyjnej może wiązać się jednak z koniecznością budowy małego domu (zwłaszcza jeżeli działkę użytkujemy przez cały rok), a także inwestycji w instalacje i odpowiednią infrastrukturę. W sytuacji, gdy posiadamy na działce dom i jest to dom całoroczny użytkowany intensywnie, przez wiele osób, a także w sytuacji, gdy zamierzamy go wynajmować, konieczne jest zapewnienie optymalnych warunków sanitarnych. Elementem, którego nie możemy pominąć, jeśli działka nie ma przyłącza do kanalizacji miejskiej, jest oczywiście szambo.

Dlaczego szambo na działce rekreacyjnej jest istotne?

Szambo na działce ROD pełni bardzo istotną funkcję. Jego głównym zadaniem jest odpowiednie gospodarowanie ściekami i ich odbiór z instalacji kanalizacyjnej. Szambo ogrodowe jest nieodzownym elementem instalacji dla osób, które właśnie korzystają z działki regularnie. To element szerszego systemu do zbierania i przechowywania nieczystości, a także zabezpieczenie środowiska przed skażeniem. Szambo na działce ROD musi być jednak odpowiednio dobrane i zamontowane, aby można było w pełni wykorzystać jego potencjał. Warto w tym zakresie podjąć współpracę z doświadczoną firmą, która ma szeroką ofertę, zbiorniki dostępne od ręki, jak również taką, która zapewni kompleksowy montaż. O szambach betonowych możemy poczytać na stronie https://septikszamba.pl/oferta/zbiorniki-betonowe/.

Najważniejsze zalety posiadania szamba ogrodowego to:

 • bardzo wysoki komfort użytkowania działki,
 • niezależność od publicznej kanalizacji,
 • zwiększenie wartości działki,
 • mniejsze koszty (w porównaniu do budowy tradycyjnej kanalizacji),
 • szybszy proces uruchomienia szamba,
 • dowolna lokalizacja (oczywiście zgodna z przepisami prawa budowlanego),
 • bezawaryjność,
 • łatwość konserwacji,
 • długotrwała efektywność,
 • bezpieczeństwo dla środowiska.

Jak widać z powyższego zestawienia, szambo na działce ROD, czyli szambo ogrodowe, jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Jak zrobić szambo na działce rekreacyjnej?

Organizacja i montaż zbiornika na szambo nie sprawi problemów, jeżeli podejmiemy współpracę z doświadczonym dostawcą. Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiedni projekt i wybór takiego szamba, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Musimy również trzymać się przepisów, które jasno mówią, że:

 • szambo do 10m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do Urzędu Miasta lub do Starostwa,
 • szambo powyżej 10m3 wymaga pozwolenia na budowę oraz podania dokładnych wymiarów zbiornika. W tym przypadku musimy również odczekać 21 dni po złożeniu wniosku. 

Dokładne przepisy są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Co jeszcze mówią przepisy? Ważna jest również lokalizacja szamba. Najważniejsze kwestie w tej sprawie to:

 • zbiornik musi być zainstalowany co najmniej 5 metrów od domku letniskowego,
 • zbiornik musi znajdować się 15 metrów od studni,
 • zbiornik musi znajdować się 2 metry od granicy działki i ciągów dróg,
 • zbiornik nie może być w odległości mniejszej niż 0,8 metra od przewodów elektrycznych, 1,5 metra od rurociągów wodnych i gazowych.

Ważną kwestią jest to, że szambo na działce ROD może być umiejscowione poniżej 2 metrów od domku lub znajdować się przy samej granicy działki, o ile u sąsiada nie ma podobnej instalacji w dozwolonej odległości. Jeżeli spełnimy powyższe kryteria, możemy przejść do montażu.

Szambo w ogrodzie — wybór zbiornika i montaż

Szambo na działce letniskowej zdecydowanie zwiększy komfort jej użytkowania i podwyższy wartość. Zbiorniki betonowe są o wiele lepszym, trwalszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem niż zbiorniki wykonane na przykład z tworzywa sztucznego. Beton jest materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne i zmianę warunków atmosferycznych, nacisk, działanie wody. Jest również odporne na upływ czasu. Przez wiele lat zachowuje swoje oryginalne właściwości mechaniczne, dzięki czemu nie musimy się martwić o to, że potrzebna będzie szybka konserwacja czy wykonanie bardziej skomplikowanych prac remontowych. Wiele interesujących porad oraz informacji technicznych można znaleźć na naszej stronie internetowej https://septikszamba.pl/porady/.

Szambo Na Działce Rekreacyjnej- Poradnik - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 3

Przede wszystkim musimy dopasować zbiornik. Jego wielkość i forma w dużej mierze muszą zależeć od tego, jak często będziemy użytkowali działkę, a także jaka będzie liczba domowników. Szambo betonowe jest w pełni szczelne i ciężkie, dzięki czemu można bezpiecznie posadowić je na gruncie. Jeżeli działka jest użytkowana okazjonalnie, dobrym rozwiązaniem będą zbiorniki jednokomorowe. W przypadku intensywnego użytkowania rekomendowane są zbiorniki dwukomorowe: lub zbiorniki łączone. Dlatego tak istotne jest to, aby współpracować ze specjalistami, którzy potrafią dokładnie oszacować, jaka wielkość zbiornika będzie optymalna, dopasowując zbiornik do potrzeb klienta, ale również do uwarunkowań technicznych działki.

Szambo na działce będzie funkcjonalne, o ile zostanie wykonany poprawny montaż. Sam zbiornik, a także pozostałe elementy instalacji powinny być nowe, bez zniekształceń oraz pęknięć czy innych uszkodzeń mechanicznych. Wykop powinien być większy, niż sam zbiornik, aby móc dokładnie go umiejscowić i podłączyć. Dodatkowo:

 • wykop musi być wypoziomowany,
 • podłoże powinno być utwardzone,
 • warto wykonać odpowiednią podsypkę,
 • koniecznie trzeba usunąć wszystkie korzenie i pozostałe elementy, które mogą w przyszłości stykać się ze zbiornikiem,
 • koniecznie trzeba zamontować zbiornik głęboko (zgodnie z zaleceniami producenta), aby uniknąć ryzyka przemarzania,
 • rury muszą być zamontowane również głęboko, pod odpowiednim kątem, aby unikać cofania się nieczystości ze zbiornika.

Choć zimy w Polsce zdecydowanie nie należą do srogich, zbiornik musi być montowany na odpowiedniej głębokości. W ten sposób unikniemy ryzyka jego uszkodzenia, gdyż większość obszarów Polski znajduje się w I i II klasie przemarzania gruntu. Oznacza to, że mróz penetruje grunt do około 100 centymetrów w głąb. 

Szambo w ogrodzie — użytkowanie i serwis

Szambo w ogrodzie powinno być przez nas odpowiednio użytkowane — najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta. W ten właśnie sposób będzie po prostu bezawaryjne, unikniemy również zwiększenia nakładów finansowych. Sprawne szambo to:

 • wysoki komfort użytkowania domu,
 • sprawne odprowadzanie nieczystości,
 • brak przeciekania, rozszczelnienia zbiornika,
 • brak zagrożenia sanitarnego,
 • brak ryzyka zanieczyszczenia środowiska,
 • brak brzydkich zapachów.

Co trzeba robić, aby szambo ogrodowe było sprawne? Przede wszystkim należy:

 • regularnie opróżniać zbiornik,
 • regularnie sprawdzać stan techniczny instalacji,
 • przeprowadzać serwis, jeżeli podejrzewamy usterkę, korzystając z wyspecjalizowanego serwisu,
 • unikać dużych obciążeń zbiornika; zabronione jest np. stawianie na zbiorniku konstrukcji stalowych lub betonowych.

Warto także pamiętać, że do kanalizacji nie można wrzucać przedmiotów mogących zapchać rury, a także wlewać substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska, które należy odpowiednio utylizować, np. farb, środków chemicznych, smarów. Przykłady realizacji można obejrzeć na naszej stronie https://septikszamba.pl/galeria/. Zachęcamy do składania zapytań ofertowych. Chętnie przygotujemy wycenę i doradzimy, jakie rozwiązanie zastosować.

Szambo Na Działce Rekreacyjnej- Poradnik - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 5
Szambo Na Działce Rekreacyjnej- Poradnik - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 6
Szambo Na Działce Rekreacyjnej- Poradnik - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 7
Szambo Na Działce Rekreacyjnej- Poradnik - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 8

Kupuj zbiorniki z certyfikatem europejskim a unikniesz problemów z odbiorem czy problemów przy dalszej odsprzedaży!