ZAPACH Z SZAMBA JEST NIEODPOWIEDNI? Są NA TO SPRAWDZONE SPOSOBY

Korzystanie z szamba jest wymagane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia posesji do sieci kanalizacyjnej. Sprawdzone zbiorniki betonowe gwarantują skuteczne i bezproblemowe usuwanie nieczystości i charakteryzują się wytrzymałością, a także odpornością na różne niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz szczelnością. W przypadku konstrukcji dwukomorowych możliwe jest nawet odprowadzanie ciekłych ścieków do gruntu (oczywiście po zastosowaniu odpowiednich preparatów). Niestety, tak jak w wielu innych sytuacjach, tak i w tym przypadku trzeba sobie radzić z pewnymi trudnościami lub niedogodnościami. Wadą tego rodzaju systemu – i nie tylko jego – jest bez wątpienia pojawiający się czasami nieprzyjemny zapach z szamba. Skąd się bierze? Jego głównymi przyczynami są niewłaściwa eksploatacja oraz uszkodzenia instalacji powodujące wycieki. Z tego powodu tak ważne jest prawidłowe użytkowanie szamb betonowych oraz ich regularne serwisowanie czy kontrolowanie. Oczywiście nie można przy tym zapominać, iż odór z tego typu zbiornika wynika po prostu z jego zawartości. Także w tym przypadku istnieją jednak metody na uniknięcie niedogodności.

Dlaczego z szamba ulatniają się brzydkie zapachy?

Nie ma wątpliwości, że ważne jest uświadomienie sobie, skąd bierze się brzydki zapach z szamba. Wcale nie wynika to z faktu, że zbiornik służy do gromadzenia nieczystości i po prostu musi z niego brzydko pachnieć. Tego rodzaju konstrukcje, razem z całą instalacją odpowiedzialną za usuwanie nieczystości, muszą bowiem gwarantować szczelność i blokować nieprzyjemne odory. I gwarantują, ale pod kilkoma warunkami. Jeśli na terenie posesji unosi się nieprzyjemny zapach z szamba, to jedną z przyczyn może być nieprawidłowe użytkowanie systemu odprowadzającego ścieki. Co to oznacza? Na przykład wyrzucanie do toalety chusteczek higienicznych, nawilżanych, smarów, ręczników papierowych, pieluch i tym podobnych. Mogą one powodować tworzenie się zatorów, a co za tym idzie – sprzyjać pojawianiu się brzydkiego zapachu szamba w toalecie. Bezwzględnie należy więc pamiętać o tym aspekcie i w prawidłowy sposób użytkować domową kanalizację. Nie tylko ta kwestia ma jednak wpływ na powstawanie nieprzyjemnego odoru z instalacji.

Nieprzyjemny zapach z szamba – winne może być uszkodzenie instalacji

Inną przyczyną pojawienia się odoru z szamba na terenie posesji czy gospodarstwa jest nieszczelność systemu, czyli na przykład rur bądź pokryw. Z całą pewnością należy sprawdzać ich stan (oczywiście w miarę możliwości). Jest też dostępne wsparcie specjalistów, którzy zajmują się zarówno czyszczeniem instalacji, jak i lokalizowaniem problemów oraz naprawą.

Jeżeli zatem nieprzyjemny zapach szamba w toalecie coraz bardziej nam przeszkadza albo wręcz staje się nie do zniesienia, to przede wszystkim należy ustalić, co jest jego przyczyną. Kiedy uda się dowiedzieć, jaki jest powód takiego stanu rzeczy, to z łatwością będzie można się pozbyć odoru.

Zapach Z Szamba Jest Nieodpowiedni? Są Na To Sprawdzone Sposoby - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 2
Septic Tank Concept Vector illustration

Dowiedz się, jak zlikwidować zapach szamba w domu

Na szczęście brzydkie zapachy wydostające się z szamba można w łatwy sposób – środkami naturalnymi i nie tylko – usunąć i to w stosunkowo krótkim czasie. Na rynku są dostępne specjalistyczne preparaty, które umożliwiają na przykład rozpuszczenie zatoru. Doskonale sprawdzi się ponadto neutralizator zapachu z szamba. Są to środki, które należy umieścić w instalacji, na przykład wrzucić do toalety, i poczekać na efekt ich działania. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest regularne stosowanie tego typu preparatów, co pozwala działać prewencyjnie i unikać kłopotów. Dzięki nim nie trzeba się już zastanawiać, jak zlikwidować zapach szamba w domu, ponieważ na ogół się on po prostu nie pojawia. Szeroki wybór takich środków sprawia, że ich skład bądź pojemność opakowania można dopasować do własnych potrzeb lub preferencji.

Koniecznie zadbaj o właściwe odpowietrzenie szamba

W zbiorniku na nieczystości gromadzi się ścieki, w których dochodzi do rozmaitych procesów, w tym fermentacji. Wewnątrz powstają więc gazy, które mogą być nie tylko nieprzyjemne, jeśli idzie o zapach, ale też bardzo niebezpieczne. Z tego powodu tak ważne jest odpowietrzenie szamba. Dzięki niemu można się pozbyć zagrożenia, a przy okazji spełnić wymagania prawne związane z funkcjonowaniem zbiornika. Czym jest odpowietrznik do szamba? To rura, która wyprowadzana jest z konstrukcji na zewnątrz, najczęściej pionowo do góry na teren posesji. To coś na kształt komina, dzięki któremu można odpowietrzyć zbiornik, a tym samym pozbyć się przykrego odoru.

W przypadku szamba betonowego odpowietrzenie stanowi zatem wymóg prawny, a ponadto gwarantuje właściwe funkcjonowanie systemu oraz bezpieczeństwo mieszkańców posesji czy specjalistów zajmujących się opróżnianiem zbiornika z nieczystościami. Dwutlenek węgla bądź siarkowodór, które wydostają się na zewnątrz po odsunięciu pokrywy, mogą spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Są to toksyczne związki, dlatego komin wentylacyjny do szamba jest tak istotnym elementem wyposażenia. Wiadomo, że stosując takie rozwiązania jak właśnie zbiorniki na nieczystości, trzeba być świadomym, iż w ich wnętrzu rozwijają się groźne mikroorganizmy czy namnażają wirusy. Aby nie zaszkodziły człowiekowi, konieczne jest skorzystanie z odpowiednich elementów, dzięki którym możliwe jest skuteczne i stałe odpowietrzenie szamba.

Inną kwestią jest fakt, że zbyt duże ciśnienie wynikające z braku odpowietrzenia szamba może doprowadzić do zablokowania rur, a tym samym do problemów z funkcjonowaniem całej instalacji. Konieczne będzie wówczas udrożnienie systemu – każdy użytkownik powinien o tym pamiętać. Z tego też powodu należy zaopatrzyć się w odpowiedni odpowietrznik do szamba. Ten stosunkowo niewielki element całej sieci kanalizacyjnej pozwoli pozbyć się między innymi brzydkich zapachów, ale też zoptymalizuje funkcjonowanie całej instalacji.

Estetyka ma znaczenie

Istnienie kominka wentylacyjnego w szambie ma zatem kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników oraz ich dobrego samopoczucia związanego z uniknięciem brzydkich zapachów. Tego typu element wcale nie musi psuć stylistyki posesji. Wokół niego można zasiać trawę lub posadzić inne rośliny albo zdecydować się na elementy dekoracyjne, które bez wątpienia poprawią estetykę terenu. Nie będzie wówczas obaw ani o nieodpowiednie odpowietrzenie szamba, ani o mało atrakcyjny wygląd posesji.

Warto pamiętać o właściwej eksploatacji

W związku z korzystaniem z szamba należy mieć na uwadze fakt, że tylko prawidłowa eksploatacja daje gwarancję wydajności. To aspekt, który bez wątpienia warto przypomnieć. Dotyczy to różnych zakresów funkcjonowania systemu odprowadzania ścieków. Aby uniknąć odoru z wnętrza zbiornika, należy nie tylko stosować rozmaite biopreparaty, ale też regularnie wywozić nieczystości. Częstotliwość odbioru ścieków zależy od kilku kwestii, w tym wielkości osadnika oraz liczby domowników. Warto też zadbać o to, by konstrukcja nie ulegała uszkodzeniom, co – warto to powtórzyć – może powodować nieszczelności, a w związku z tym także ulatnianie się nieprzyjemnych zapachów.

Prawidłowe korzystanie z szamba to podstawa wygody oraz bezpieczeństwa użytkowników. Nie ma wątpliwości, że każdemu powinno zależeć na tych aspektach, ponieważ dzięki nim można się cieszyć komfortem codziennego funkcjonowania w domu. Dotyczy to między innymi kwestii brzydkich zapachów. Są one nieodłącznym elementem gromadzenia nieczystości w zbiorniku, jednak przy właściwej eksploatacji nie ma problemu z ich skutecznym eliminowaniem. Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad pozwala zneutralizować odór, gwarantując komfort korzystania z szamba.

Zapach Z Szamba Jest Nieodpowiedni? Są Na To Sprawdzone Sposoby - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 4
Zapach Z Szamba Jest Nieodpowiedni? Są Na To Sprawdzone Sposoby - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 5
Zapach Z Szamba Jest Nieodpowiedni? Są Na To Sprawdzone Sposoby - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 6
Zapach Z Szamba Jest Nieodpowiedni? Są Na To Sprawdzone Sposoby - Zbiorniki Betonowe, Na Szambo I Gnojówkę, Piwnice Oraz Kanały - Producent Szamb Betonowych Septic zdjęcie nr 7

Kupuj zbiorniki z certyfikatem europejskim a unikniesz problemów z odbiorem czy problemów przy dalszej odsprzedaży!